طراحی لوگو

طراحی لوگو یکی از مهمترین مسائل در زمینه برندینگ و تجارت شماست که از اهمیت بسزایی برخوردار است،لوگوها نمادهایی هستند که با کلمات و اشکال و یا ترکیب هر دو یک نشان یا آرم تجاری بصری ایجاد میکنند تا مخاطب را در نگاه اول متوجه موضوع بسازند.طراحی لوگو برای ایجاد رابطه بصری و تفهیم  کلی موضوع توسط بازی با حروف و اشکال ایجاد شده است و قابل اجرا به صورت دیجیتال و دستی میباشد . در واقع هدف از طراحی لوگو برای اطمینان از برند سازی یک شخص ،خدمات محصول یا کسب وکار است وبسیار حائز اهمیت است ،زیرا که نشان تجاری شما در وب سایت ،حساب های کاربری ،رسانه های اجتماعی ،کارت های ویزیت ، بنرهای سایت و تبلیغاتی و….اولین چیزی خواهد بود که به آن توجه میشود و انتقال یک حس خوب و ایجاد حس اعتماد در نگاه اول برای مخاطب بسیار ضروری میباشد.

در طراحی لوگو به چه مواردی باید دقت کرد؟

لوگوی برند یک موضوع بسیار مهم برای شرکت و بسیاری مشاغل تجاری است بطوریکه تمامی برندهای معروف و چند صد ساله با لوگوی خود ابراز وجود کرده و ذکر میشوند و به دلیل ماهیت جذاب خد در حافظه درونی همه حک میشوند .اگرچه در برخی از لوگوها هیچ نشانه ای دال بر نوع فعالییت شرکت یا هیچ بیانیه ای حاکی از برند موسسه وجود ندارد اما شخصی که لوگوی طراحی شده را رویت میکند میداند که لوگو به کدام برند تعلق دارد.

ولی امروزه مهمترین جنبه در خلق لوگوهای یک برند این است که اثر را به یادماندنی کنیم.سعی کنیم که نمادهای استفاده شده با توجه به نوع فعالییت و بند شرکت و یا موسسه و مرتبط با آن صنعت باشند.

در مرحله بعدی باید نماد طراحی شده با قوانین و ضوابط منطقه ای قابل تائید باشد. لوگوی طراحی شده باید مورد بررسی قرار بگیرد که بعنوان علامت تجتری مشمول شرایط قانونی ایت یا خیر؟ اگر لوگوی کارشده شامل یک حرف یا شکل خارج از چهارچوب قانونی نماد یا علامت تجاری باشد در هنگام ثبت علامت دچار مشکل خواهیم شد.

لوگوی برند باید منحصر به فرد باشد و یا به عبارت دیگر نشان خلق شده کپی نباشد و جای دیگری برای برند دیگری قبلا استفاده نشده باشد. شخصی که یکبار علامت تجاری را دریک تابلو یا هر ابزار تبلیغاتی دیگری میبیند باید متوجه شود که لوگو متعلق به چه موسسه و یا برندی است به همین سبب باید از عبارات ، واژگان کوتاه و اشکال  مفهومی و ساده در خلق آثارمان بهره ببریم.

ایجاد شعار برای نشان تجاری بسیار حائز اهمیت است و کمک بسزایی در به یاد ماندنی شدن لوگو و برند ایجاد میکند .این امر باعث میشود کسی که طرح را میبیند یاد شعار بیفتد و کسی که شعار را مشنود لوگو در خاطر و ذهنش تداعی بشود .البته هنگام انتخاب شعار باید به کلمات یا حروفی که با آن جمله ساخته میشود دقت کرد ،بعنوان مثال  نوع شعار مذکور ما در فرهنگ های مختلف  وکشورهای متفاوت معنی نادرستی نداشته باشد چرا که نتیجه عکس داده و وضعییت منفی ایجاد میکند.

نکته قابل توجه بعدی اینکه انتخاب نام برند بسیار مهم است و خوشبختانه اینترنت بزرگترین ابزار ارتباطی حاضر است که به ما کمک میکند تا به هنگام انتخاب نام موسسه تحقیق کنیم که آیا جای آن نام خالی است یا خیر و قبل از ایجاد نشان تجاری اول باید نام خریداری شود .از آنجایی که نام برند مستقیما روی طرح قرار میگیرد انتخاب یک نام کوتاه و روان تا حد زیادی امکان به یادماندنی تر شدن لوگو و برند را افزایش خواهد داد . نام های طولانی شرکتها کا را کمی سخت میکنند . از این رو استفاده از کلمات آسان و روان بسیار مهم است.

در آخر توجه داشته باشید که استفاده از تصاویر و عکس ها را در خلق یک لوگوی خوب و حرفه ای کلا فراموش کنید .فقط با استفاده ار اشکال و حروف بصورت ماهرانه میتوتنید  خالق یک کار زیبا و بیادماندنی باشید.

از آنجایی که لوگوی شما چهره برند ،محصولات،شرکت و خدمات شما خواهد بود، باید نکات کلی را در به تصویر کشیدن تمام مسائل فوق را در نظر بگیریدکه البته گروه طراحی کهن دیزاین با داشتن سابقه دیرین در زمینه طراحی لوگو ، با در نظر گرفتن تمام معیارهای طراحی و نیازهای امروزی مخاطبان به شما اطمینان می دهد که لوگویی منحصربفرد با انتقال حسی خوب برای اعلام حضورتان در جامعه کسب وکار داشته باشید.

انواع لوگو شامل لوگو تایپ یا تایپو گرافی،لوگو اسم ،لوگو امضا، لوگو شکل ، و محبوب ترین آن لوگوی ترکیبی میباشد.

هرنوع لوگو حس متفاوتی نسبت به برند شما میدهدچه بسا که همه آنها ترکیبی از تایپوگرافی و تصاویر بصری باشند.از آنجایی که لوگوی شما اولین چیزی است که مشتریان شما میبینند دادن اطمینان به شما که لوگویی مناسب کسب وکار شما را برایتان ایجاد میکنیم.ما سعی کرده ایم در این مقاله به معرفی انواع لوگو بپردازیم که شما را یاری کرده باشیم با دیدی وسیع ترونگاهی آگاه تر در مورد لوگوی خود تصمیم بگیرید.

لوگو تایپ یا تایپوگرافی؟

تایپو گرافی یکی از محبوب ترین انواع لوگوهاست که طراح گرافیک با استفاده از ترکیب حروف و فونتها و گاه با ایجاد فونتی جدید و اختصاصی برای مشتری با استفاده از قوه خلاقیت خود خلق میکند.این هنر قدمتی نزدیک به پنجاه سال در کشور ما دارد.مزیت لوگو تایپ در این است که مخاطب به محض دیدن متوجه برند میشودو مجبور نیست آن را تحلیل کند .سالهاست که این نوشته های کوچک محبوب پای خود را در عرصه هنر مثل تیتراژ فیلم ،طراحی و گرافیک انواع بسته بندی ،پوسترها ،کتب درسی و غیر درسی  وحتی انواع تبلیغات محیطی باز کرده اند و بطور کلی لوگو یا آرمتجاری که توسط کلمات و حروف طراحی شده باشند لوگوتایپ نامیده می شوند.

در پایان چند نمونه از لوگو تایپ هایی که توسط گروه طراحی گرافیک وسایت کهن دیزاین خلق شده اند را مشاهده میکنیم.

 

 
طراحی لوگو در ارومیه
طراحی لوگو
طراحی لوگو
طراحی لوگو
طراحی لوگو
طراحی لوگو
طراحی لوگو
طراحی لوگو
طراحی لوگو
طراحی لوگو
طراحی لوگو
طراحی لوگو
طراحی لوگو